Skip to content

Gra terenowa "Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych"

Gra terenowa:

„Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych"

Organizator:

Stowarzyszenie Żandarmeria

Miejsce:

Nowy Sącz

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwartej gry terenowej z el. rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 12 czerwca 2024 r. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pn. „Najwierniejsi dla Niepodległej. Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”.

Po cyklu spotkań w szkołach, które zgromadziły liczną młodzież z obszaru powiatu nowosądeckiego, przyszła kolej na kolejny element programu naszego projektu „Najwierniejsi dla Niepodległej. Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych” – grę terenową. 

W grze wzięły udział grupy ze szkół oraz harcerze. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii antykomunistycznej konspiracji. W szczególności największy nacisk położony był na postacie oraz wydarzenia związane ze Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. 

Rozpoczęcie gry miało miejsce o godzinie 9:00 pod Dworcem Kolejowym w Nowym Sączu, gdzie zostały przedstawione zasady oraz cel gry. Każda z grup otrzymała pomocnicze materiały: przewodnik historyczno-krajoznawczy oraz mapę miejsc, które należało odnaleźć. Przebieg gry polegał na tym, że uczestnicy wraz z opiekunami musieli dotrzeć do posterunków zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Po dotarciu do wyznaczonych miejsc grupy spotkały się z rekonstruktorami, wcielającymi się w partyzantów, bądź w wrogie formacje. Rekonstruktorzy oceniali wiedzę uczestników poprzez zadawanie pytań oraz dawali dalsze wskazówki dotyczące gry. Jednym z zadań było odnalezienie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana krzyża poświęconego Sądeckim Żołnierzom Wyklętym. Zapalenie symbolicznego znicza było wyrazem pamięci oraz szacunku dla ludzi którzy poświęcili życie walce o wolną Ojczyznę. 

Końcowym posterunkiem były ruiny zamku w Nowym Sączu, gdzie miała miejsce zbiórka, musztra, a wreszcie piknik wraz z poczęstunkiem. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć repliki umundurowania oraz broni Podziemia Niepodległościowego ze zbiorów Stowarzyszenia Żandarmeria. Dużą atrakcją był również zabytkowy samochód, przy którym wykonywano fotografie. 

Wszystkie zadania wchodzące w zakres gry były odpowiednio punktowane, element rywalizacji służył motywacji uczestników. Po podliczeniu punktów odbyło się rozdanie nagród. Wygrała grupa harcerzy z 7 Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej „Sądeckie Orły”, która zdobyła największą ilość punktów i tym samym wykazała się odpowiednią wiedzą oraz sprytem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, a także książki i broszury poświęcone działalności Podziemia Niepodległościowego. Gra terenowa jako forma żywej lekcji historii dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, przyczyniła się do zapoznania się z powojenną historią miasta oraz oddziałami partyzanckimi, działającymi na tym terenie.

Media o projekcie:

Galeria

Logo-MKiDN-700px-2
Niepodlegla-510px

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”