Stowarzyszenie Żandarmeria
Lat Doświadczenia
Działamy na terenie w. małopolskiego,
głównie w obszarze powiatu nowosądeckiego.
Zrealizowanych projektów
Miejsca pamięci.
Edukacja patriotyczna.
Inscenizacje historyczne.
Jesteśmy stowarzyszeniem rejestrowanym z siedzibą w Nowym Sączu.
Nasze cele:
1) Propagowanie i szerzenie wiedzy na temat historii Polski oraz wspieranie działań innych podmiotów i osób działających w tej dziedzinie.
2) Podejmowanie działań na rzecz ochrony, dokumentacji i konserwacji zabytków militarnych w regionie.
3) Propagowanie wzorów postaw etycznych i obywatelskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.
4) Działalność na rzecz rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
5) Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
6) Wspieranie badań naukowych oraz działań upamiętniających postaci i wydarzenia historyczne.
7) Wspieranie patriotycznego wychowania młodzieży.
8) Upamiętnianie ważnych wydarzeń i osób w historii Narodu Polskiego.
9) Wspieranie społecznej aktywności, kooperacji i partycypacji obywateli.
10) Działalność na rzecz rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania.
11) Propagowanie, kultywowanie i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa.
12) Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.
Nasze Wartości
Bóg
Honor
Ojczyzna
Nieco historii
O Stowarzyszeniu
Na początku był patriotyzm i miłość do gór. Jak wiadomo, góry to nie tylko przyroda – to również ludzie i ich historia. A Sądecczyzna aż kipi od partyzanckich historii – szlaki uczęszczane dziś przez turystów udeptywały wcześniej liczne drużyny oddziałów partyzanckich.
I tak w 2014 r. z połączenia tych trzech nieodzownych składników: historii, patriotyzmu i gór powstała na górskich stokach Sądecczyzny „Żandarmeria”, grupa rekonstrukcji historycznych. Wiele można by powiedzieć o ludziach „Żandarmerii”. Posiadamy jednak pewną cechę, wyróżniającą nas na tle innych tego typu organizacji. Członków naszego stowarzyszenia scala bezkompromisowa misja patriotyczna, oparta na idei narodowej. Rekonstrukcje historyczne traktujemy jako swoiste narzędzie do celu, jakim jest szerzenie postaw patriotycznych wśród społeczności lokalnych, szczególnie wśród młodzieży. Sam temat rekonstrukcji historycznych traktujemy jako dziedzinę, w której wciąż doskonalimy się dla dobra sprawy i odpowiedniego przekazu. Przeprowadzenie inscenizacji nie jest jednak tematem przewodnim naszej działalności.
Nazwa naszego stwarzyszenia nawiązuje do oddziałów podziemia antykomunistycznego, operujących na terenie południowej Małopolski, w tym szczególnie na terenie Sądecczyzny. Dlatego głównie nawiązujemy do oddziałów: Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców Stanisława Pióro ps. „Emir”, oddziału „Żandarmeria AK” Stanisława Piszczka ps. „Okrzeja” oraz oddziału „Żandarmeria” NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”. W naturalny sposób jesteśmy związani przede wszystkim z tymi oddziałami, których to dowódców i żołnierzy upamiętniamy poprzez szereg inicjatyw historycznych.
Każdego roku we wrześniu upamiętniamy postać kpt. Jana Dubaniowskiego i jego żołnierzy. Na ziemi tarnowskiej, w Zakliczynie, gdzie poległ „Salwa”, udało nam się wspólnie z rodziną Perkmanów i Grzegorzem Gawłem, autorem biografii „Salwy”, stworzyć wspaniałą tradycję uroczystości patriotycznych. Dzięki tej inicjatywie postać kapitana „Salwy” została należycie upamiętniona i ocalona od zapomnienia.
Organizujemy ponadto cyklicznie rajd górski na Przełęcz Przysłop dla młodzieży, pod patronatem IPN, będący wspaniałą formą upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych.
Kolejny oddział zwany „Żandarmerią AK” upamiętniamy w listopadzie i marcu. Tym razem forma upamiętnienia zdominowana jest przez rekonstrukcje historyczną, która gromadzi sporą ilość ludzi, o wiele większą niż wykłady i prelekcje.
Współorganizujemy obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Marsz Niezłomnych”, będący głównym punktem obchodów w regionie wspomagany jest organizacyjnie przez Miasto Nowy Sącz, co jest dowodem na szerokie zainteresowanie wydarzeniem i zrozumienie wspaniałego przesłania święta. W październiku wspomagamy Rajd „Ognia” w pobliskich Gorcach. Na Sądecczyźnie działały trzy słynne „sądeckie kompanie” Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, stąd też nie wyobrażamy sobie abyśmy nie uczestniczyli również w rocznicowych obchodach śmierci mjr „Ognia” obchodzonych w lutym.
Odtwarzamy również działania partyzantów I konspiracji, a więc żołnierzy NOW, BCh, AK i innych formacji. Tradycyjnie co roku organizujemy lutowe obchody na Przełęczy Przysłop, gdzie upamiętniamy słynny Oddział Partyzancki „Wilk”. We wrześniu upamiętniamy żołnierzy oddziału „Świerk” i 1 PSP AK na Hali Łabowskiej, wtedy też odbywa się doroczny rajd górski. Kolejnym zimowym miesiącem, który angażuje nas do działania jest grudzień. Mamy tradycję wędrówki do obozu OP „Wilk” pod Czerwonym Groniem. Obóz ten wyjątkowo związany jest zarówno z historią „Ognia” jak i z miejscowymi dowódcami AK.
Kamil Olesiński